Volby ČR to je politika, korupce, volby a Hradec Králové
Volby 2010: Jak se volí v komunálních volbách
05.09.2010 22:18Ondřej Gros: Jak se volí v komunálních volbách
Po volbách do PSP ČR a "kroužkovací" revoluci už jsem četl několik článků, jak je žádoucí podobný scénář zopakovat i ve volbách do zastupitelstev obcí. Rád bych upozornil, že preferovat kandidáta tak jako ve sněmovních volbách není možné.
Cituji zákon: Úprava hlasovacího lístku
Po obdržení úřední obálky, případně hlasovacího lístku, vstoupí volič do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Pokud se volič neodebere do tohoto prostoru, nebude mu hlasování umožněno.
V prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků volič může hlasovací lístek upravit jedním z uvedených způsobů:
a) Označit křížkem ve čtverečku v záhlaví sloupce před názvem volební strany pouze jednu volební stranu. Tím je dán hlas kandidátům této volební strany v pořadí dle hlasovacího lístku v počtu, kolik činí počet členů zastupitelstva obce, který má být v obci volen. Pokud by byla označena tímto způsobem více než jedna volební strana, byl by takový hlas neplatný.
b) Označit v rámečcích před jmény kandidátů křížkem toho kandidáta, pro kterého hlasuje, a to z kterékoli volební strany, nejvýše však tolik kandidátů, kolik členů zastupitelstva obce má být zvoleno. Počet členů zastupitelstva, který má být v obci zvolen, je uveden v záhlaví hlasovacího lístku. Pokud by bylo označeno tímto způsobem více kandidátů, než je stanovený počet, byl by takový hlas neplatný.
c) Kromě toho lze oba způsoby, popsané v předchozích bodech, kombinovat (tzv. panašování), a to tak, že lze označit křížkem jednu volební stranu a dále v rámečku před jménem kandidáta další kandidáty, pro které hlasuje, a to v libovolných samostatných sloupcích, ve kterých jsou uvedeny ostatní volební strany. V tomto případě je dán hlas jednotlivě označeným kandidátům. Z označené volební strany je dán hlas podle pořadí na hlasovacím lístku pouze tolika kandidátům, kolik zbývá do počtu volených členů zastupitelstva obce. Pokud má být voleno např. 11 členů zastupitelstva a je označena volební strana s 11 kandidáty a kromě toho 5 kandidátů individuálně ze sloupců dalších volebních stran, je dáno označené volební straně 6 hlasů, a to pro kandidáty na prvních šesti místech. Pokud by byla tímto způsobem označena více než jedna volební strana nebo více kandidátů, než je stanovený počet, byl by takový hlas neplatný.
Z uvedeného vyplývá, že volič nemá pouze jeden hlas, ale tolik hlasů, kolik má být v jeho volebním obvodě zvoleno zastupitelů. Proto pokud hlasuje křížkováním kandidátů v různých stranách a nevyužije všechny své hlasy, zbytečně oslabuje svůj voličský vliv.
Pokud volič zvolí stranu, nemůže již označit křížkem kandidáty této strany, k takovému označení se nepříhlíží (nelze tedy udělovat preference).
Při tzv. panašování (tedy kombinaci volby strany a jednotlivých kandidátů z jiných stran) volič sice volí stranu, která je mu nejbližší, ale zároveň ji oslabuje o hlasy, které dal jiným kandidátům. Myslím, že i toto by mělo být jasně vysvětleno.
Všechny hlasy jak stranické, tak jednotlivým kandidátům se přičítají volebním stranám, kterým jsou d´Hondtovou metodou rozděleny mandáty. Pořadí kandidátů se mění až při 10 % rozdílu.
Tato poznámka měla být upozorněním a vysvětlením jiného systému voleb do zastupitelstev obcí tak, aby voliči nebyli zmateni a využili pokud možno všechny svoje volební hlasy, které jim zákon přiznává.
Zdroj: Ondřej Gros, Facebook
—————
Komunální volby 2010 Hradec Králové
—————
Volby do senátu: Podpořte kandidaturu Mgr.Miluše Horské do Senátu Parlamentu ČR!
—————
Volební úspěch DOMA V HRADCI je tady! Díky Vám!
—————
Zábavná volební kampaň ODS
—————
Volební preference: 21% pro DOMA V HRADCI
—————
Hradec Králové: Jak si z nás radní Šilhánková udělala legraci
—————
Diskuse s Hradečany v ulicích
—————
Hradečáci pozor! Nezaměňovat jednotlivá politická uskupení!
—————
Tv-internet.cz: Kam až lze zajít v politické propagaci?
—————
Politická propaganda ČSSD prostřednictvím tv-internet.cz?
—————