Volby ČR to je politika, korupce, volby a Hradec Králové
Podporujeme uzákonění whistleblowing v ČR
12.06.2011 11:37Podporujeme uzákonění whistleblowing v ČR
Zapojte se do naší skupiny na Facebook: Podporujeme uzákonění whistleblowing v ČR!
Co je Whistleblowing
Whistleblowing (z angličtiny doslova hvizdání na píšťalku) je termín z přelomu 60. a 70. let 20. století, který M. P. Miceli a J. P. Near v roce 1985 definovali jako označení pro případy, kdy stávající nebo bývalý zaměstnanec nějaké organizace (whistleblower, doslova ten, kdo hvízdá na píšťalku) upozorní instituci nebo orgán oprávněný k prověření či zakročení na nelegitimní, neetické nebo nezákonné praktiky na pracovišti, které se dějí se souhlasem jeho nadřízených a jdou proti veřejnému zájmu či ohrožují veřejnost, přičemž některé verze definice jsou navíc omezeny podmínkou, že upozorňovatel jedná v dobré víře a nesleduje vlastní prospěch a že situaci nelze vyřešit interními mechanismy. Podle MF Dnes se tak označuje fenomén, kdy zaměstnanci státní správy nebo velkých firem upozorní na trestné nebo podezřelé jednání, o kterém se dozvěděli jen díky svému postavení a interním informacím. Termín se týká případů, kdy je oznámení o závažné věci učiněno víceméně nezištně příslušným úřadům nebo orgánům a oznamovatel přitom porušuje loajalitu ke svým přímým nadřízeným či vůbec ke svému zaměstnavateli, který je za napadené jednání odpovědný, čímž často riskuje ztrátu zaměstnání nebo i bezpečí a klid své rodiny. Whistleblowing může v různých zemích upravovat zákon, který určí, jaká whistleblowerovi po dobu kauzy náleží míra ochrany. V Česku neexistuje speciální komplexní zákon na ochranu oznamovatelů, ale pouze obecná ochrana podle pracovně-právních předpisů, správního řádu, občanského zákoníku a antidiskriminačních předpisů, jistou vyšší míru ochrany ve srovnání s některými zeměmi v České republice zajišťuje například zákaz výpovědi ze strany zaměstnavatele bez udání důvodu a možnost obrátit se na Státní úřad inspekce práce nebo na soud. Speciální státní ochrana nebo i podpora existuje například ve Velké Británii, Švédsku a USA.
Příklady hodné následování
Za českého whistleblowera je označován Libor Michálek, který v prosinci 2010 upozornil na údajné korupční jednání tehdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila. Dále byli zmíněni jako oznamovatelé například Jitka Šmídová, pracovnice Nejvyššího kontrolního úřadu, Jan Kubice, který upozorňoval na propojení politiky a podsvětí, Radek Váňa, který upozornil na úplatkářství v okresním fotbale, či podnikatel Petr Czasch, který si nahrál žádost o úplatek při přidělování veřejných zakázek, zaměstnanec zoo, který upozornil na špatné zacházení se zvířaty, pracovníci z dětských zařízení, kteří upozorňovali na systémové týrání nebo nepřiměřené trestání dětí.
Komentář autora: Proč je to tak důležité?
Protože v této společnosti již dlouhá léta zcela prokazatelně selhávají tak potřebné "samoočišťovací" mechanismy. Obávám se, že není jiná cesta!
Zapojte se do naší skupiny na Facebook: Podporujeme uzákonění whistleblowing v ČR!
Zdroj: wikipedia.org, Podporujeme uzákonění whistleblowing v ČR na Facebook
jh
—————
Anketa
Diskusní téma: Podporujeme uzákonění whistleblowing v ČR
Nebyly nalezeny žádné příspěvky.
Korupce
—————
Jak jsem nepochodil na finančním výboru HK
—————
IZIP je tunel ODS v přímém přenosu
—————
Pane doktore, co říkáte na pana Staňka a jeho benzínovou aféru?
—————
Poslanec ODS tankuje na letišti v Hradci Králové bez placení
—————
Bývalého hradeckého vicehejtmana z ODS (Rostislav Všetečka) stíhá policie
—————
IZIP, VZP, europoslanec Ouzký, ODS a neuvěřitelný tunel v přímém přenosu
—————
Exnáměstka (Josef Malíř) zřejmě bude vyšetřovat policie
—————
Jak bojujeme proti korupci v HK? A daří se to?
—————
Superguru Vít Bárta
—————