Volby ČR to je politika, korupce, volby a Hradec Králové


Mgr.Martin Kašpar: Stop nesystémovým účelovým změnám územního plánu

06.09.2010 07:33

Stop nesystémovým účelovým změnám územního plánu

Mnozí z nás si všimli, že si nejsou v Hradci před právem všichni rovni ani v oblasti územního plánu, kde se lehce může stát, že dojde k nesystémové účelové změně, která náhle „náhodně“ velmi výhodně zhodnotí třeba polní pozemky sedláka tím, že přes ně povede obchvat města. Kdyby sedlák nebyl politicky aktivní, mávli bychom nad tím rukou.

Konkrétním příkladem může být změna územního plánu č. 226, kterou má v úterý 7.9.2010 projednat Rada města. Slovy závazné části územního plánu část A.11.2.3.: Pro zlepšení životního prostředí a podmínek bydlení v městské blokové zástavbě nepřipouštět uvnitř vnitrobloků umísťování a povolování nových staveb. Dále nepřipouštět změny staveb a takové změny v užívání staveb, které by vedly ke zhoršení stávajícího stavu životního prostředí a riziku negativního vlivu na okolí uvnitř vnitrobloku. Plochy vnitrobloků využít pro zeleň a umístění zařízení pro krátkodobou rekreaci a oddech obyvatel.

Útvar hlavního architekta, zastupitelstvo a nyní možná v úterý i rada města schválí zcela účelovou změnu, kdy na st.p.č. 470, tj. dvůr „Okresního domu“, který dříve byl společný pro celý hotel Grand a Palmovou zahradu, se nyní nebude vztahovat věta první a do vnitrobloku bude možné umístit novou stavbu.

Majitel Okresního domu, č.p. 409 v Palackého ul., M. Dzikos, se již jednou v 2006 pokusil o umístění (tehdy „přístavby“) jednoho podzemního podlaží a dvou nadzemních podlaží. Územní rozhodnutí však bylo po odvolání účastníků zrušeno, a to mj. právě pro rozpor s územním plánem. Škoda jen, že vedoucí odboru UHA Ing. arch. Petr Brůna, ještě při koupi nemovitosti č.p. 409 podepsal vyjádření, že ve dvorní části je možné stavět další část hotelu.

Po čtyřech letech během prázdnin a těsně před volbami se hodí na poslední chvíli schválit tuto zcela nesystémovou změnu územního plánu jen na jeden pozemek, která je navíc odůvodňován tím, že tam kdysi stavba stála. Takže u Velkého náměstí si postavíme novověký hrad, a to s odůvodněním, že tam dříve stál. Realizace dvorního traktu má být opodstatněným řešením problematiky chybějícího zázemí nově zrekonstruovaného hotelu, ale několik háčků je opomenuto. Hotel je jistě zkolaudován, takže zázemí má dostatečné. Pokud mu zázemí chybí, tak přeci je nemůže prosazovat za cenu ohrožení statiky sálu Palmové zahrady, která sousedí s pozemkem, kde se má budovat jedno patro podzemních parkovacích míst pod základy stávajícího sálu. Pro zvýšení profitu hotelu má dojít novostavbou k ohrožení nemovité kulturní památky Palmová zahrada, kterou navrhl prof. Kotěra stejně, jako Okresní dům. Jistě by byl dnešním stavem nadšen. O zastínění dvora druhým nadzemním podlažím ani nemluvě. Sousedícím budovám se prostředí ve vnitrobloku „určitě nezhorší“.

Opak je pravdou. Výše uvedené je ukázka nesystémové účelové změny územního plánu. Ostatně o co jiného se může jednat, když se pro jeden jediný pozemek mění závazná část územního plánu a ještě ke všemu zásady uspořádání ploch pro bydlení a občanské vybavení. Tedy nikoliv nějaké podružné pravidlo, ale přímo zásady podle kterých se má v jednotlivostech postupovat. Na uvedený konkrétní případ se však tato zásada nehodila, tak prostě uděláme výjimku. Je to jako bychom na chvíli změnili pro jedno utkání “Hradeckých Votroků” pravidlo fair-play a dovolili proti Spartě vše (místo fotbalu ragby), a to abychom pod lízátky vyhráli.

Opravdu chceme, aby v našem městě takto fungovala veřejná správa? Takto jednali zastupitelé, úředníci a radní?

Já ne! Na tomto konkrétním příkladu jsem si udělal celkem přesný obrázek, který mne utvrzuje v tom, že v dalších mnohdy zmiňovaných případech, nebude situace o mnoho lepší.

Považoval bych za slušné se i mimo striktní pravidla správního řádu zeptat sousedů, jestli jim ta výjimka nevadí a v případě, kdy je to výjimka ze zásad, tak se skutečně dotázat širší veřejnosti, jestli si chceme takto přijaté zásady podkopávat. Neboť obdobným způsobem se může v blízkosti Vašeho bydliště během pár let objevit zástavba s výrazně negativním vlivem na okolní prostředí, ale Vy se o tom nedozvíte, neboť informace bude sice zákonně vyvěšena, ale v době, kdy půlka města je na dovolené a druhá půlka se tam chystá.

Napište stávajícím radním, že se Vám to nelíbí. Ještě lépe, zvolte Doma v Hradci a tyto účelové nesystémové změny se dít nebudou. Závažné věci budou podrobeny veřejné debatě a ne prosazeny oklikou.

Změna Územního plánu města Hradec Králové č.226

Mgr. Martin Kašpar

advokát

 

Mgr.Martin Kašpar: V letošních komunálních volbách kandiduji do zastupitelstva města Hradce Králové na kandidátce DOMA V HRADCI (koalice KDU-ČSL a SNK-ED).

—————

Zpět


Komunální volby 2010 Hradec Králové

23.10.2010 02:34

V Hradci něco proklatě zavání

V Hradci něco proklatě zavání Vzhledem k tomu, že v podzimních komunálních volbách kandiduji do zastupitelstva města Hradce Králové a nikdy jsem nebyl zastupitelem, usoudil jsem, že by nebylo špatné udělat si takový malý průzkum. Chci se od lidí dozvědět to, jak se jim v Hradci žije, s čím jsou...

—————

22.10.2010 01:56

Volby do senátu: Podpořte kandidaturu Mgr.Miluše Horské do Senátu Parlamentu ČR!

Volby do senátu: Podpořte kandidaturu Mgr.Miluše Horské do Senátu Parlamentu ČR! Pardubice - Senátorem za obvod Pardubice se stane buď podnikatel Jiří Komárek z ČSSD, nebo se do horní parlamentní komory dostane ředitelka speciální školy Miluše Horská, navržená hnutím Nestraníci. Souboj v prvním...

—————

16.10.2010 23:55

Volební úspěch DOMA V HRADCI je tady! Díky Vám!

Volební úspěch DOMA V HRADCI je tady! Díky Vám! DOMA V HRADCI získává 6,29% všech hlasů a tedy 2 mandáty. Jenom o kousek nám "utíká" 3. mandát. Děkujeme všem voličům, kteří nám dali svůj hlas a tedy důvěru.

—————

13.10.2010 12:39

Zábavná volební kampaň ODS

Zábavná volební kampaň ODS Ti lidé z ODS jsou taková trdla. Dnes nám domů do schránky přišel jejich volební leták, na kterém je na titulce fotografie spokojené rodiny a hned za ní jede trolejbus, na kterém je velká cedule dr.Finka (HDK) - kandidáta na primátora HK za HDK! :DD Není to švanda?...

—————

12.10.2010 16:40

Volební preference: 21% pro DOMA V HRADCI

Volební preference: 21% pro DOMA V HRADCI DOMA V HRADCI se aktuálně drží na 21% hlasů. Anketa je stále aktivní a probíhá zde. Zapojte se do hlasování!

—————

11.10.2010 00:42

Hradec Králové: Jak si z nás radní Šilhánková udělala legraci

Nashradec.cz: Radní Šilhánková má v nájmu městské prostory za 0,02 % ceny! Určitě všichni dobře známe velká předvolební hesla Volby pro město, ať už ze všech sloupů dopravního podniku, z billboardů či plakátů. Slibují na nich mimo jiné průhlednost a transparentní rozhodování magistrátu. Přitom se...

—————

09.10.2010 16:32

Diskuse s Hradečany v ulicích

Diskuse s Hradečany v ulicích DOMA V HRADCI dnes mělo velmi pohodové setkání s Hradečany vedle OD Atrium na Dukelské třídě. Velký stan, křesílka, kafíčko a bábovka a také možnost pohovořit si s kandidáty osobně. Pohovořit s nimi o tom, co v HK funguje dobře, i o tom, co je potřeba zlepšit. Dovolím...

—————

07.10.2010 14:06

Hradečáci pozor! Nezaměňovat jednotlivá politická uskupení!

Hradečáci pozor! Nezaměňovat jednotlivá politická uskupení! Zachytil jsem dnes na Facebooku u jednoho svého přítele tuto hlášku, která svědčí o tom, jak často lidé nechtěně zaměňují jednotlivá uskupení (neupraveno):  "Dvě pozvánky volte doma v hradci.. kdo je bude volit je u mně zrádce salónu...

—————

06.10.2010 13:14

Tv-internet.cz: Kam až lze zajít v politické propagaci?

Politická propaganda ČSSD prostřednictvím tv-internet.cz? Dnes jsem si potvrdil, že https://www.tv-internet.cz/ pracuje s velkou pravděpodobností pro ČSSD. Proč? Protože v tisku vyšel inzerát ČSSD Hana Orgoníková - kandidátka na primátorku HK a pod ním velkým písmem dvě webové adresy:...

—————

05.10.2010 00:56

Politická propaganda ČSSD prostřednictvím tv-internet.cz?

Politická propaganda ČSSD prostřednictvím tv-internet.cz? Dnes jsem si potvrdil, že https://www.tv-internet.cz/ pracuje s velkou pravděpodobností pro ČSSD. Proč? Protože v tisku vyšel inzerát ČSSD Hana Orgoníková - kandidátka na primátorku HK a pod ním velkým písmem dvě webové adresy:...

—————CZIN.eu